Çocuklar Güzelliklerle Büyüyebilsinler Diye


Çocuklar Güzelliklerle Büyüyebilsinler Diye

Merkezimizde son durum…

Gaziantep Toplum Merkezi, sıkı ve hızlı bir çalışmanın ardından kapılarını açarak esas sahipleri ile buluştu. Hemen hemen bütün bina tuvaletinden, mutfağına yeniden inşa edilerek çocukların kullanımına sunuldu. Binanın içerisinde bulunan iki sınıfta da masalar, sandalyeler, yazı tahtaları ve bir eğitimi elverişli kılacak tüm detaylar dikkatli araştırmalar sonucunda yerlerini aldılar.


İhtiyaçlara yönelik özel olarak dizayn ettiğimiz bu merkezde, onların anılarından kötü zamanları silmek, yaşayacakları barış dolu günlerde yeniden bir çocuk olduklarını hatırlatmak bizim yegane görevimizdir….

Tüm sevgimizle, aldığımız ve hazırladığımız küçücük şeylerin yüzlerde kocaman bir gülümsemeye sebebiyet veriyor olması gerçekten de paha biçilemez…


İlk başlarda kaçınılmaz olarak çocuklarımız ve aileleri merkezimize temkinli yaklaşsalar da zamanla bize güvenmeyi öğrendiler… Artık çocuklarımız merkezimize gelmek için can atarken, veliler de bizleri ailelerinin bir parçası olarak görmeye başladılar… Merkezimizde sadece eğitim vermiyoruz, aynı zamanda güvenli ve temiz bir çevre sunuyoruz. Oyunları eğitimin bir parçası haline getirerek, öğrenmeyi kolaylaştırıyor, aynı zamanda da sağlıklı beslenmeleri için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu sistem içerisinde kötü anıları silmek, zarar görmüş ruhlarını tamir etmek ve mutlu bir çocukluk dönemi geçirebilmelerine yardımcı olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. 30 öğrenci ile başladığımız yolda, 7 öğrencimiz aileleri ile birlikte Suriye’ye evlerine geri döndüler. Bu 7 öğrencimiz hakkında henüz bir bilgi edinemedik. Geri kalan 23 öğrencimizin 4 tanesinin Suriye’ye döndüğünü ve döndükleri bölgelerde okul kayıtlarının yapıldıklarını ve okula başladıklarını öğrendik. 14 öğrencimizin Türkiye’de okul kayıtları gerçekleştirildi. 4 öğrencimizin yaşları nedeniyle okula kayıtları yaptırılamadı. Bu konuyu çözümlemek için okul yönetimi ile görüşmelerimiz devam etmektedir. En kısa zamanda da bu sorunun üstesinden ivedilikle geleceğimizin inancı içerisindeyiz. Bu rakamlar bize gösteriyor ki merkezimizin başarı oranı 95 % seviyelerini yakalamıştır. Merkezimizde eğitimini tamamlayarak okula kayıtları yapılmış her öğrenci için 100 USD’lık bir yardım yaptık. Bu yardımı yeni gelecek öğrencilerimiz adına bir teşvik ve aynı zamanda da okula başlayan çocuklarımızın ilk masraflarını karşılayabilmek amacıyla gerçekleştirdik.  Dersler ve oyunlar haricinde çocuklarımız eğitici videolar ve filmler izleyebilsinler diye merkezimiz için yeni bilgisayarlar, projektörler, güvenlik kameraları gibi eğitime yardımcı yeni malzemeler temin ettik.  Şimdiki hedefimiz, merkezimizin kapasitesini arttırarak daha fazla çocuğumuzu bu imkanlarla buluşturabilmek…

Tüm donörlerimize, cömert yardımları ve umutsuzluk içerisinde kalan küçük bireylerin hayatlarına mutluluk kattıkları ve bir ışık oldukları için teşekkürü borç biliriz…


Etkinliklerimizi gönüllülerimizin desteği ile hayata geçirmek istiyoruz. İlk Umut misyon ve vizyonuna hakim, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk bilincine sahip rol model insanlar ile başta gençler olmak üzere toplumun her kesimine edinilen bilgi ve deneyimi aktararak, gönüllülüğün öneminin ve bilincine sahip neslin yetişmesi hedeflenmektedir.

İlk Umut Derneği, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet ve sosyal farklılık gözetmeksizin tüm ihtiyacı olan taraflara hizmet sunar.

İlk Umut Derneği, Gönüllüsünden, gönüllü olduğu alanda, talep edilen gönüllülüğü, tam bir istek ve motivasyonla; paylaşmayı bilen, iletişimi güçlü, merhamet sahibi ve yaptığı iş için gerekli disiplin ile hareket etmesini bekler. Gönüllülükte işbirliğini, şeffaf ve sürekli diyalog halinde bir çalışma yapılmasını önemser.

İlk Umut Derneği Bireysel Gönüllüsü;

Kabul,beyan ve taahüt eder.