Yapılabileceklerin Sınırı Yok


Yapılabileceklerin Sınırı Yok

Aksaray Projesi’ne bizim için özel bir anlam ifade eden, geleceğimizin, çocuklarımızın yüzlerinde bir gülümseme, gözlerindeki ilk umut olalım diye yola çıktık…

Irak’taki savaştan kaçarak Aksaray’a yerleşen 130 ailenin yaşama tutunma çabası hepimiziderinden etkiledi. Kendi ülkelerinden zulüm nedeniyle kaçan bu insanlar, işsizlik, açlık gibi nedenlerle zor zamanlar yaşamaya devam ediyorlar. Her ne kadar çeşitli desteklerle ayakta kalmaya çalışsalar da, kalıcı bir işlerinin olmaması yaşam şartlarını stabil olmaktan oldukça uzakta tutmaya yetiyor ne yazık ki…

İlk Umut Derneği olarak tüm insanlar için temel ihtiyaçların öneminin farkındayız. Özellikle de ülkesini terk etmek zorunda kalmış, sadece kendisi için değil, aynı zamanda da çocukları için barınma, yiyecek ve gelecek kaygısı taşıyan bu ailelerin yüzlerini bir nebze de olsa güldürmek adına, süreklilik arz eden projeleri her defasında gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bu defa projemiz savaştan en çok etkilenen, belki de hiçbirimizin anlayamayacağı, hissedemeyeceği, içlerinde hangi fırtınaların koptuğunun tam olarak bilinemeyeceği bir dünya için, bu dünyanın geleceği için, çocuklarımız için…

Öncelikle projemiz için bu bölgede yaşayan çocukların yaş ve durum tespiti yapıldıktan sonra, 200’den fazla oyuncağı seçmek için yaklaşık 4-5 saatimizi harcadık. Hepsini özenli bir şekilde ve çocuklarımızın yaşlarına ve geliştirilmesi gereken becerilerine göre seçtikten sonra oyuncakları teker teker paketledik ve üzerlerine isimlerini yazdık.

Dağıtım başladığında anneleri, babaları ya da kardeşleriyle beraber hediyelerini almak için yanımıza gelen çocuklarımızın hepsinin yüzlerindeki gülümseme bize bir kere daha gösterdi ki, çocukların masum dünyasında acılar her daim gelip geçici, onlar en zor anlarında bile gülümsemek için bir bahane bulabiliyorlar.

Aksaray’dan ayrılırken çok mutluyduk… Gülen yüzler tarafından uğurlanmak ve çocukların masum dünyasında kısa bir süre olsa da bulunmak tüm yorgunluğumuza değdi… Bu dakikaları yaşamamıza fırsat verdikleri için tüm donörlerimize sonsuz teşekkürler…


Etkinliklerimizi gönüllülerimizin desteği ile hayata geçirmek istiyoruz. İlk Umut misyon ve vizyonuna hakim, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk bilincine sahip rol model insanlar ile başta gençler olmak üzere toplumun her kesimine edinilen bilgi ve deneyimi aktararak, gönüllülüğün öneminin ve bilincine sahip neslin yetişmesi hedeflenmektedir.

İlk Umut Derneği, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet ve sosyal farklılık gözetmeksizin tüm ihtiyacı olan taraflara hizmet sunar.

İlk Umut Derneği, Gönüllüsünden, gönüllü olduğu alanda, talep edilen gönüllülüğü, tam bir istek ve motivasyonla; paylaşmayı bilen, iletişimi güçlü, merhamet sahibi ve yaptığı iş için gerekli disiplin ile hareket etmesini bekler. Gönüllülükte işbirliğini, şeffaf ve sürekli diyalog halinde bir çalışma yapılmasını önemser.

İlk Umut Derneği Bireysel Gönüllüsü;

Kabul,beyan ve taahüt eder.