Yaşama Tutunma Savaşı


Yaşama Tutunma Savaşı

Yozgat yardım projesi kapsamında yola çıktığımız ilk andan itibaren hepimizin bildiği ama dile getirmek istemediği bir şey vardı… Bu proje kapsamında hiçbir aile için yardım malzemesi talep edilmemişti, yiyecekten başka… Ne kadar zor durumda olduklarını biliyorduk ve bizim için çok zor geçeceğini tahmin edebiliyorduk…

Bu dağıtım esnasında çok hikaye dinledik, çoğu zaman gözyaşlarımıza hakim olamadık… Birer anne ve baba olarak, evlatları için yollara düşen, kimi zaman eşlerini kaybetmiş insanların üzücü anılarını dinlemek, onların bu acılarına ortak olabilmek, onları anlamaya çalışmak yapabileceklerimizdi sadece.

Ezra, eşini kaybetmiş İran’lı bir baba… Bakmakla yükümlü olduğu bir oğlu var. Çok yakın zamanda geçirmiş olduğu bir operasyon nedeniyle çalışamıyor. Ev kirasını 3 aydır ödeyememiş…


Saleh, Irak’lı bir doktor. 5 tane çocuğu var. En küçüğü 6 yaşında ve vücudunun belden aşağısı felç. Daha önce bir operasyon geçirmiş ama yeterli olmamış. Birkaç tane daha geçirmesi gerekiyor. Bu ameliyatlar sonrasında ise ciddi bir medikal tedaviye ihtiyacı olacak.

O kadar çok kadın eşsiz, ve bir o kadar çocuk babasız kalmış… Yine de umutları var, yaşama sımsıkı tutunmuşlar.

Her ne olursa olsun, ne kadar acılar yaşanırsa yaşansın, İlk Umut Derneği ailesi olarak inancımız barışın bu gülümseyen yüzlerle yükseleceğidir… Siz de gülümseten tarafta, bizimle birlikte olmak ister misiniz?


Etkinliklerimizi gönüllülerimizin desteği ile hayata geçirmek istiyoruz. İlk Umut misyon ve vizyonuna hakim, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk bilincine sahip rol model insanlar ile başta gençler olmak üzere toplumun her kesimine edinilen bilgi ve deneyimi aktararak, gönüllülüğün öneminin ve bilincine sahip neslin yetişmesi hedeflenmektedir.

İlk Umut Derneği, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet ve sosyal farklılık gözetmeksizin tüm ihtiyacı olan taraflara hizmet sunar.

İlk Umut Derneği, Gönüllüsünden, gönüllü olduğu alanda, talep edilen gönüllülüğü, tam bir istek ve motivasyonla; paylaşmayı bilen, iletişimi güçlü, merhamet sahibi ve yaptığı iş için gerekli disiplin ile hareket etmesini bekler. Gönüllülükte işbirliğini, şeffaf ve sürekli diyalog halinde bir çalışma yapılmasını önemser.

İlk Umut Derneği Bireysel Gönüllüsü;

Kabul,beyan ve taahüt eder.