28Eyl2023
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

İLETİŞİM

iletisim@ilkumutdernegi.org

0312 502 58 00

SENDE DESTEK OL!

İLK UMUT DERNEĞİ

Deprem Bölgesi Aktiviteleri

Kahramanmaraş merkez üssü olan ve 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat depremlerinde AFAD koordinatörlüğünde Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay’da yapılan arama kurtarma çalışmalarına profesyonel ekibimizle destek verdik.

Hatay’ın Belen, Samandağ ve Dörtyol ilçelerinde başlatılan ve 3.000 çadır sayısına ulaşan çadır kent projemiz kapsamında çadır ve mobil tuvalet kurulumlarına devam ediyoruz. 

Hatay Samandağ merkezdeki ‘Papatyalar’, Samandağ Karaçay’daki ‘Limonlar’ ve ‘Sümbüller’ oyun ve eğitim çadırlarımızın ardından, Belen’de ‘Bozkır Çiçekleri’ oyun çadırımızı ve ‘Zakkumlar’ eğitim çadırlarımızı kurduk. Çadırlarımızın kurulma sürecinde çadır, palet, minder, oyun grubu, masa, sandalye, oyuncak, kitap, kırtasiye gibi ihtiyaçlarımıza ayni ve nakdi destek veren 200’den fazla kurum ve kişi var. Bugüne kadar MEB işbirliği ile bize destek olan 10’dan fazla öğretmen, psikolog ve gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yüzlerce depremzede çocuğumuzla bir araya geldik ve gelmeye devam ediyoruz.

Hem oyun, hem eğitim çocuklarımız için olmazsa olmazımızdır. İlk Umut Derneği olarak, sizlerin de destekleriyle daha fazla bölgede oyun ve eğitim çadırlarımızı faaliyete geçirmeyi ve ulaşabildiğimiz çocuk sayısını artırmayı hedefliyoruz.

Çadırlarımızın bulunduğu deprem bölgelerinde okullar açılana kadar oyun ve eğitimlerimize devam edeceğiz.

Depremden etkilenen tüm bölgelerde; ekiplerimiz il, ilçe, mahalle, kasaba ve köyleri dolaşarak depremzedelerimizin gıda-hijyen-bebek setleri, kıyafet ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarını ulaştırmaya devam ediyor. 

Depremin ilk günlerinden itibaren ilk olarak Hatay’da faaliyete geçirdiğimiz mobil frıınımız ile, daha sonra Kahramanmaraş’ta başlattığımız askıda ekmek ve poğaça projesi kapsamında, her gün ortalama 8000 adet ekmek, 1000 adet poğaça dağıtımı gerçekleştirdik.

Şu an Kahramanmaraş’ta biri Karaziyaret Mahallesi, diğerleri Onikişubat Mahallesi ve Tevekkeli Köyü olmak üzere 3 farklı noktada faaliyete geçirdiğimiz ücretsiz ekmek dağıtım noktalarımızda günlük ortalama 6000 adet ücretsiz ekmek dağıtıyoruz.

Bölgede çalışan ve yaşayan kadınlarımızın kadınlar gününü kutlamayı unutmadık.

Gaziantep’te 8 kuaför ve berber gönüllülerimizle birlikte kadın, erkek ve çocuk depremzedelerimize kuaför hizmeti verdik.

Depremden etkilenen vatandaşlarımızın ve bölgede hizmet gösteren tüm yardım kuruluşu personelinin hijyenik koşullarda çamaşır yıkama, duş ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 5 adet mobil hijyen konteynırımızı bölgeye gönderdik.

İlk Umut Derneği olarak 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17 de gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini haber alır almaz vakit kaybetmeden bölgede yerimizi aldık. Karşılaştığımız manzara, adına “Asrın Felaketi” denen bu afetin ne derece büyük olduğunu doğrulayacak bir buzdağının sadece görünen kısmıydı. Bu büyüklükte bir afet için ilk olarak sağlamamız gereken hizmetin afetzede vatandaşlarımıza sağlık ve tıbbi yardım malzemelerinin ulaştırılmasına aracılık etmek olduğunu o dakika anlamıştık. Gaziantep Afadİl Müdürlüğü Yerleşkesi’nde kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde Bakanlarımız ve Afadyetkililerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonrasında kendilerinin destekleri ve yönlendirmeleri sayesinde afetten en ağır şekilde etkilenen İllerimizin başında gelen Hatay’ımız için  depremin ilk günlerinden itibaren 52 yatak kapasitesi, 105 personeli, 3 ameliyathanesi, 1 yoğun bakım ünitesi ve 1 eczanesi ile birlikte gece gündüz demeden, durmadan ve yorulmadan bugüne kadar 8.604 yaralı ve hasta vatandaşımıza sağlık hizmeti veren ve 270 yaralı afetzedemizin ameliyatını gerçekleştiren Sahra Hastanemizi uluslararası insani yardım kuruluşu Samaritan’sPurse destekleriyle kurduk. Ve 1 Nisan 2023 sabah 7:00 itibariyle Sağlık Bakanlığı’mıza içindeki tüm teçhizatla birlikte bila bedel devrini gerçekleştirdik. Hastanemiz bundan sonra Bakanlığımızın Pandemi salgınından bu yana insanüstü bir gayret ile çalışan, bunca yorgunluğa rağmen deprem bölgelerinde hizmetlerine devam eden kıymetli sağlık çalışanları ve personelleri aracılığı ile milletimizin her bir evladına umut olmaya ve sağlık aşılamaya devam edecektir.