20Tem2024
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

İLETİŞİM

iletisim@ilkumutdernegi.org

0312 502 58 00

SENDE DESTEK OL!

İLK UMUT DERNEĞİ

Deprem Bölgesi Aktiviteleri

Depremden etkilenen tüm bölgelerimizde gıda-hijyen-kadın hijyen-bebek kitleri ve bu kitlerin haricinde bölgelerin değişen ihtiyaçlarına yönelik her yaş grubuna uygun kıyafet, iç giyim, çorap, mont, ayakkabı dağıtımlarımıza devam ediyoruz.

Bugüne kadar 250.000’den fazla yardım kolisi dağıttık.

 

Depremzedelerimizin barınma ihtiyacına yönelik olarak öncelikle Hatay’ın Samandağ, Belen ve Dörtyol ilçelerinde 7000 adet çadırın yatak, nem bariyerli yatak kılıfı, nevresim, yastık, yorgan, battaniye, buzdolabı, vantilatör, gölgelik, lamba gibi tüm malzemeleriyle birlikte dağıtımını gerçekleştirdik.

Çadırlar

 

Konteyner Kentler

Çadırlardan konteynerlere geçiş sürecinde, bir tanesi Hatay’ın Defne ilçesinde yer alan İlk Umut Konteyner Kent, diğeri Antakya ilçesinde yer alan Türkiye-Kore Dostluk Kenti olmak üzere 2 konteyner kent inşaa ettik. Depremzedelerimiz bu konteyner kentlerde yaşamlarını sürdürmektedirler.

İlk Umut Konteyner Kent; 216 yaşam konteyneri, 1 anaokul, 1 kütüphane ve 1 çamaşırhane içeren 224 konteynerlik bir komplekstir.

Türkiye -Kore Dostluk Konteyner Kenti 503 yaşam konteyneri,5 çamaşırhane, 7 anaokulu, 9 konteynerdan oluşan ilkokul ve anaokul, sağlık merkezi, 2 adet psikososyal destek merkezi, 2 kadın dostu alan ve toplum merkezleriyle birlikte toplam 540 konteynerlik bir komplekstir.

Oyun / Eğitim Çadırları

Depremzede çocuklarımızın yarım kalan oyunlarını devam ettirebilmek ve deprem travmasını daha kolay atlatmalarını hedefleyerek Hatay’da 8 farklı lokasyonda 12 adet oyun çadırı; daha büyük yaş gruplarının eğitsel faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla 2 adet eğitim çadırı faaliyete geçirdik. Bu oyun ve eğitim çadırlarımızda MEB işbirliği ile bize destek olan öğretmenlerimiz, psikolog ve gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yüzlerce depremzede çocuğumuzla bir araya geldik.

Konteyner Anaokullar

Çadırlardan konteynerlere geçiş sürecinde, oyun çadırlarımızı kaldırarak Hatay’da farklı lokasyonlarda 42 m2 alana sahip 9 konteyner anaokulu faaliyete geçirdik. Çocuklarımızla etkinliklerimize bu konteyner anaokullarında devam ediyoruz. 

Konteyner İlkokul-Ortaokullar

Enek, Mobsan ve Çekmece bölgelerinde ilköğretim ve ortaöğretim okullarımızı inşaa ederek faaliyete geçirdik. Depremzede çocuklarımız bu okullarda eğitim-öğretimlerine devam ediyorlar.

Konteyner Kütüphaneler

Hatay Defne İlk Umut Konteyner Kent, Altınözü-Enek Mobsan, Abdülgani Konteyner Kent ve Antakya Toki Konteyner Kent’te yer alan ve çocuklarımıza hizmet veren 5 kütüphanemiz ile; öğrencilerimize rahat ders çalışma, kitap okuma ve satranç oynama ortamı sağladık. Yeni açılacak olan kütüphanelerimiz için hazırlıklarımıza devam ediyoruz.

Eğitim Kiti Desteği

Eğitim-öğretim döneminin açıldığı eylül ayından itibaren, içerisinde eğitim setinin de bulunduğu 3000’den fazla okul çantasını öğrencilerimize hediye ettik. Eğitim-öğret’im gören tüm çocuklarımıza başarılar dileriz.

Mobil hijyen tırları

Depremin ilk gününden itibaren hijyenik koşullarda tuvalet ve duş ihtiyacının ortaya çıkmasıyla, Sahra hastanemizin olduğu bölge başta olmak üzere depremden etkilenen farklı noktalarda, içlerinde 2 tuvalet, 2 çamaşır makinesi ve 3 duş olan mobil hijyen tırlarımızı acilen sahaya ulaştırdık. Böylece hem depremden etkilenen vatandaşlarımız hem de bölgede hizmet gösteren tüm yardım kuruluşu personelleri tuvalet, banyo ve çamaşır yıkama ihtiyaçlarını karşılayabildiler. Bu mobil hijyen tırlarımız hala bulundukları yerlerde aktif olarak işlevini sürdürüyor.

Mobil hijyen noktaları

Depremin ilk günlerinden itibaren bugüne kadar depremzede ailelerimizin tuvalet ve duş ihtiyaçlarını giderebilecekleri, engelli kullanımına da uygun olan ve düzenli temizliklerini yaptığımız 120 adet mobil hijyen noktasını Hatay’da farklı noktalarda aktif olarak işlevlerini sürdürmektedir. 

Mobil fırın / Ücretsiz ekmek

Afet bölgelerinde güvenli ve dayanıklı gıda ulaşımının çok zor olduğu ilk zamanlarda, kuru gıda desteğinin yanında ilk olarak Hatay’da faaliyete geçirdiğimiz mobil fırınımız ile, daha sonra Kahramanmaraş’ta başlattığımız ücretsiz ekmek projesi kapsamında Karaziyaret Mahallesi, Onikişubat Mahallesi ve Tevekkeli Köyü’nde kurduğumuz dağıtım noktalarımızda depremzedelerimiz için ücretsiz ekmek ve poğaça dağıtımında bulunduk.

Çölyak Mutfağı

Faaliyetlerini Hatay Çölyak Derneği ile birlikte yürüteceğimiz Çölyak Mutfak konteynerlerimizi en kısa sürede çölyak hastası depremzedelerimiz için glutensiz gıda sağlamak üzere Defne mahallesine konumlandırdık. Mutfaklarımızın açılışı için hazırlıklarımızı hızla sürdürüyoruz.

İlk-Sürüm Projesi

“İLK UMUT İLE İLK SÜRÜM” projemizi hayata geçirerek tarım potansiyeli yüksek olan afet bölgelerimizde bu potansiyelin en verimli şekilde kullanılarak tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla traktörü olan çiftçilerimize mazot, olmayanlara ise traktörü olan çiftçilerimizden traktör kiralama desteği sunduk.

Üretim çadırı

Hatay’da Belen Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Belen TBF Konteyner Kenti içinde kurduğumuz üretim çadırımızda; ev kadınlarımızın farklı el sanatları kursları almasına ve böylece ürettikleri el emeği ürünleri satarak kendilerine bir gelir kaynağı oluşturmalarına destek olduk.

Sinema günleri
Pilates etkinliği
Anne-çocuk etkinliği
Kuaför hizmeti
Kadınlar günü
Sahra hastanemiz

6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:17’de gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini haber alır almaz vakit kaybetmeden bölgede yerimizi aldık. Gaziantep Afad İl Müdürlüğü Yerleşkesi’nde kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde bakanlarımız ve AFAD yetkililerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonrasında kendilerinin destek ve yönlendirmeleri sayesinde afetten en ağır şekilde etkilenen illerimizin başında gelen Hatay’ımız için depremin ilk günlerinden itibaren 52 yatak kapasitesi, 105 personeli, 3 ameliyathanesi, 1 yoğun bakım ünitesi ve 1 eczanesi ile birlikte 8.604 yaralı ve hasta vatandaşımıza sağlık hizmeti veren ve 270 yaralı afetzedemizin ameliyatını gerçekleştiren Sahta Hastanemizi uluslararası insani yardım kuruluşu Samaritan’s Purse destekleriyle kurduk.

Sahra Hastanemizi 1 Nisan 2023 sabah 7:00 itibariyle Sağlık Bakanlığı’mıza içindeki tüm teçhizatla birlikte devrettik.

11 ilimizi etkileyen 6 Şubat depremlerinde AFAD koordinatörlüğünde Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay’da yapılan arama kurtarma çalışmalarına profesyonel ekibimizle destek verdik.