23Apr2024
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

CONTACT US

iletisim@ilkumutdernegi.org

+90 312 502 58 00

FIRST HOPE ASSOCIATION

Who Are We?

The tough living conditions originated from ongoing wars and oppression throughout the world forced millions of people to migrate from their own homeland. İlk Umut Derneği (First Hope Association) was founded by 3 good Samaritans for contributing to healing this bitter situation which we all follow its consequences by drawing lessons, and for protecting basic rights and freedoms of all people, primarily the accommodation right, without discriminating language, religion, race, thoughts.

İlk Umut Derneği started to work in 2015 on the principle of “Treat people in a way you wanted to be treated” proposition. İlk Umut Derneği, a Non-Governmental Organization operating in Turkey, walks passionately on the road of establishing sustainable solidarity and assistance connections in an understanding of equality and liberality for all peoples of the world, in an understanding of protecting rights and freedoms.

Our Aims

Our Principles

Protection of Basic Rights and Freedoms

Every human being have some rights and freedoms by birth, for just being a human being. Rights of human being precede all other values; these rights are not given by another people, for this very reason, noone can touch these rights and freedoms.

If home is on fire, permission not asked from judge for sending fire squad

Jean Romieu

Proper and Good Management

To be forcing and assistant in putting forward the required standards to be observed, in collecting and disseminating information to be the basis of decisions to be taken, in producing solutions, and most important of all in executing participant equality.

It is difficult to succeed some important things, managing them is even harder.

Friedrich Nietzsche

Financial
Sustainability

Securing an integral approach in source management.

Making source development planning.

Legal arrangements for collecting donations/assistance and studying other good examples of civilian society.

If you are sure of the way you will pursue, obstacles on the road will be nothing but your resting places.

Paulo Coelho

Accountability and Transparency

Maintaining internal control system, reviewing at regular intervals.

Monitoring regularly by internal supersivion .

Transparent and open fiscal reporting and reviewing at regular intervals.

Securing auditing by an autonomous auditing committee.

Rightfulness is the sun of eternity. It will rise in any case.

Yurdal Epsileli

KAMUOYUNA DUYURUDUR

Son günlerde, “İlk Umut Vakfı” isimli, gerçekte var olmayan bir oluşumun, İlk Umut Derneğimizin ismi ve kamuoyu nezdindeki itibarından faydalanmak suretiyle seri dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunduğunu, üzülerek öğrenmiş durumdayız. 

Edindiğimiz bilgiler uyarınca, gerçekte var olmayan “İlk Umut Vakfı” ismiyle hareket eden bu kötü niyetli kişi/kişilerce, halk nezdinde Derneğimizin itibarı ve güvenilirliği kullanılarak, kişilere yardım götürüleceği vaat edilmekte ve bu yolla, kişilerin, kişisel ve finansal verilerine erişilerek, dolandırıcılık eyleminde bulunulmaktadır. Önemle belirtmek isteriz ki Derneğimizce, yardım alanların kimlik bilgileri ve bankacılık bilgileri kendilerinden talep edilmediği gibi, herhangi bir internet uygulaması veya mobil bankacılık uygulaması indirmeleri, bu uygulamaların şifre ve sair kullanıcı bilgilerinin paylaşılması ve benzeri bilgiler, yardım alanlardan kesinlikle talep edilmemektedir. Derneğimizce nakdi (nakit para) yardım yapılmadığınıi ihtiyaç sahiplerine ayni yardım yapıldığını vurgulamak isteriz.

Dolandırıcılık amacıyla hareket ettiği açık olan bu kişilerin, İlk Umut Derneği isimli kuruluşumuzla hiçbir ilgisi ve bağlantısı bulunmadığını, bu isimle arayarak ya da sizlere ulaşarak, kişisel ve finansal verilerinizi isteyen kişilere itibar edilmemesi gerektiğini; Derneğimizin ismini kullanarak gerçekleştirilen bu dolandırıcılık faaliyetleri hakkında, Derneğimizce yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Saygılarımızla,

İlk Umut Derneği