20Tem2024
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

İLETİŞİM

iletisim@ilkumutdernegi.org

0312 502 58 00

SENDE DESTEK OL!

Mobil Hijyen Tırı ile Hayat Bulan Umutlar: İlk Umut Derneği’nin İnsani Yardım Yolculuğu

İlk umut Derneği ile Mobil Hijyen tır maceralarını konuştuk. Biz sorduk onlar yanıtladı.

1.    Neden Mobil Hijyen Tırı Yaptınız? Mobil Hijyen Tırı Yapma Fikri Nasıl Doğdu?

Faaliyete başladığımız ilk günlerden beri ziyaret ettiğimiz bir çok ilde hayatını zorlukla sürdüren mülteciler ve ihtiyaç sahipleri ile ikili görüşmeler yaptık. Yaptığımız görüşmeler sonucu en büyük ihtiyaçlardan birinin kişisel temizliklerini yapabilecekleri, temiz ,güvenilir, sağlıklı ve işlevsel bir ortam olduğu sonucuna vardık. Fakat oluşturulacak bu ortamın ihtiyaç anında, ihtiyacın olduğu yerde bulunması gerekiyordu. Bu sebeple öncelikle oluşturulacak ortamın, taşınabilir olması gerekliliği fikrini benimsedik. Sonrasında bu fikri projelendirerek hayata geçirmeye karar verdik. Projelendirme aşamasında insanların sadece yıkanmalarını sağlamak yerine tırlarımızın içine kıyafetlerini de yıkayabilecekleri çamaşır makineleri de monte ettik. Ayrıca insanların tuvalet ihtiyaçlarını da karşılayabileceği tuvaletleri de bu aracımızın içerisine sığdırdık.

2.    Bu Projede Kaç Kişi Yer Aldı?

Projede başta dernek çalışanlarımız olmak üzere gönüllülerimiz ile birlikte toplam 14 kişi yer aldı. Bu sayının dışında kalan ancak; projeye gönül veren ve derneğimize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen yüzlerce bağışçımızın katkıları tabi ki asla es geçilemez…

3.    Bugüne Kadar Kimlere ve Nasıl Hizmet Verdiniz?

Mobil hijyen tırlarımızı ilk olarak İzmir Torbalı ve Gaziantep’te bulunan İlk Umut Mülteci Merkezleri’nde ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunduk. Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere her iki merkezde de olumlu dönüşler aldık. Hijyen tırlarımız bu merkezlerde fazlası ile ilgi gördü ve bir çok ihtiyaç sahibinin kişisel temizlik ihtiyacına mükemmel bir şekilde hizmet etti. Gönüllülerimizin ve dernek çalışanlarımızın sürekli temizlik kontrolü ve özenli çalışmaları sayesinde bu merkezlerdeki insani yardım görevimizi eksiksiz ve mutlu şekilde devam ettirdik.

Mobil hijyen tırlarımız ile ilk deneyimlerimiz sonrası, bu ihtiyaçların afet bölgelerinde de gündeme gelebileceği konusunu masaya yatırdık. Ve oluşacak ilk afette hijyen tırımızı afet bölgesine götürme kararı aldık.

Nitekim, 2019 yılında yaşanan Denizli Acıpayam depreminde, deprem bölgesine ulaşan ilk STÖ’lerden biri olarak bölgeye hijyen tırımızı kurduk ve depremin açtığı yaralar sarılana dek bölgede mutluluk ile hizmet verdik. Başta Türk Kızılayı, AFAD ve benzeri STÖ’ler olmak üzere bir çok depremzededen yine olumlu dönüşler aldık. Bölgede mağduriyet yaşayan binlerce kişi haricinde, yardım için gelen bir çok STÖ gönüllüsüne de mobil hijyen tırlarımız ile hizmet verdik.

Sonrasında 2020 yılı içerisinde gerçekleşen Giresun sel felaketi, Elazığ depremi ve İzmir depreminde de aynı hız ve sorumluluk duygusunu kaybetmeksizin mobil hijyen tırlarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte afetzedelerin yanında olduk.

İlk Umut Derneği hala 100’lerce gönüllüsü ve dünyanın her yerindeki bağışçıları ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

https://www.stgm.org.tr/mobil-hijyen-tiri-umut-verenler