23Nis2024
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

İLETİŞİM

iletisim@ilkumutdernegi.org

0312 502 58 00

SENDE DESTEK OL!

Sel felaketinin yaşandığı Bozkurt’ta mobil hijyen araçları vatandaşlara hizmet veriyor

– Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selin ardından bölgeye gelen İlk Umut Derneği bünyesinde hizmet veren mobil hijyen araçları, vatandaşların duş, tuvalet ve çamaşır yıkama ihtiyaçlarını gideriyor- İlk Umut Derneği Koordinatörü Serhan Yeşil:-“Derneğimiz bünyesinde hizmet veren 4 mobil hijyen aracımız var. Bu araçlarımızı Elazığ depreminde, Dereli sel bölgesinde ve İzmir depreminde kullandık. Vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler alıyoruz” KASTAMONU (AA) – CİHAN OKUR/ÖZGÜR ALANTOR – Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, selin ardından bölgeye ulaşan İlk Umut Derneği bünyesinde hizmet veren mobil hijyen araçları, afetzedelerin ve sahada çalışan personelin duş, tuvalet ve çamaşır yıkama ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ezine Çayı’nın 11 Ağustos’ta taşması sonucu yaşanan afetin ardından Bozkurt ilçesine gelen İlk Umut Derneği gönüllüleri, ilçede 4 noktaya mobil hijyen araçlarını konuşlandırdı.

Altyapısı büyük oranda zarar gören ilçede, mobil hijyen araçlarıyla, afetzedelerin ve sahada çalışan personelin duş, tuvalet ve çamaşır yıkama ihtiyaçlarını gideren gönüllüler, büyük bir özveriyle çalışıyor.

 

– “Çok olumlu tepkiler alıyoruz”

İlk Umut Derneği Koordinatörü Serhan Yeşil, AA muhabirine, Türkiye’nin afet bölgesinde olduğunu, bunu da yaşayarak tecrübe ettiklerini söyledi.

Dernek bünyesinde arama kurtarma ekibi kurduklarını anlatan Yeşil, şöyle devam etti:

“Biz depremlerle alakalı araştırmalar yaptığımızda, genelde Kızılay ve diğer büyük STK’lar aracılığıyla bölgeye, yiyecek ve içecek temini sağlanabiliyor. Afetlerde altyapı problemleri oluştuğu için, afetzedelerin, tuvalet, duş ve temiz çamaşır ihtiyacı olduğunu gördük. Biz bu uygulamayı Denizli-Acıpayam depremiyle başlattık. İlk önce 1 araçla başladık ve şu an derneğimiz bünyesinde hizmet veren 4 mobil hijyen aracımız var. Bu araçlarımızı Elazığ depreminde, Dereli sel bölgesinde ve İzmir depreminde kullandık. Vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler alıyoruz.”

Kepçe operatörü Emin Kanbay ise Samsun Büyükşehir Belediyesinde görev yaptığını ve afetin ikinci gününden beri sahada çalıştığını anlattı.

Yardımlardan dolayı devlet yetkililerine teşekkür eden Kanbay, şunları kaydetti:

“Burada yapılanları gördükten sonra, devletin ve milletin buradaki vatandaşları düşündüğünü anlıyoruz. Burada kaç gündür çalışıyoruz, duş ve çamaşır yıkama konusuna ihtiyaç vardı, ihtiyacımız giderildi çok şükür. Burada gerçekten bir duşa ihtiyaç vardı, herkes çamurun, tozun ve toprağın arasında çalışıyor. Şimdi duşumuzu rahatlıkla alıyoruz ve çamaşırlarımızı yıkatıyoruz. Buraya katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.”

Kaynak: https://www.gercektaraf.com/genel/sel-felaketinin-yasandigi-bozkurtta-mobil-hijyen-araclari-vatandaslara-hizmet-veriyor-h45994.html

KAMUOYUNA DUYURUDUR

Son günlerde, “İlk Umut Vakfı” isimli, gerçekte var olmayan bir oluşumun, İlk Umut Derneğimizin ismi ve kamuoyu nezdindeki itibarından faydalanmak suretiyle seri dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunduğunu, üzülerek öğrenmiş durumdayız. 

Edindiğimiz bilgiler uyarınca, gerçekte var olmayan “İlk Umut Vakfı” ismiyle hareket eden bu kötü niyetli kişi/kişilerce, halk nezdinde Derneğimizin itibarı ve güvenilirliği kullanılarak, kişilere yardım götürüleceği vaat edilmekte ve bu yolla, kişilerin, kişisel ve finansal verilerine erişilerek, dolandırıcılık eyleminde bulunulmaktadır. Önemle belirtmek isteriz ki Derneğimizce, yardım alanların kimlik bilgileri ve bankacılık bilgileri kendilerinden talep edilmediği gibi, herhangi bir internet uygulaması veya mobil bankacılık uygulaması indirmeleri, bu uygulamaların şifre ve sair kullanıcı bilgilerinin paylaşılması ve benzeri bilgiler, yardım alanlardan kesinlikle talep edilmemektedir. Derneğimizce nakdi (nakit para) yardım yapılmadığınıi ihtiyaç sahiplerine ayni yardım yapıldığını vurgulamak isteriz.

Dolandırıcılık amacıyla hareket ettiği açık olan bu kişilerin, İlk Umut Derneği isimli kuruluşumuzla hiçbir ilgisi ve bağlantısı bulunmadığını, bu isimle arayarak ya da sizlere ulaşarak, kişisel ve finansal verilerinizi isteyen kişilere itibar edilmemesi gerektiğini; Derneğimizin ismini kullanarak gerçekleştirilen bu dolandırıcılık faaliyetleri hakkında, Derneğimizce yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Saygılarımızla,

İlk Umut Derneği