20May2024
COVID-19 Big Hearts Policy Update Calling All Climate Champions To Apply

CONTACT US

iletisim@ilkumutdernegi.org

+90 312 502 58 00

Landing from First Hope Association to Torbalı

First Hope Association, which was established in 2016 to establish solidarity with the local people, especially children and women, and the refugees who settled in the region, distributed baby aid kits to the needy and refugees living in Torbalı yesterday. First Hope Association, which was established in 2016 to establish solidarity with the local people in the region, especially children and women, and the refugees who settled in the region, mostly carries out joint activities with the Red Crescent and AFAD. From the fires that started in Manavgat and spread to many parts of the country, to the flood disaster in the Western and Central Black Sea, the First Hope Association, which has carried out many solidarity activities in the country and abroad or carried out joint works with major aid organizations, is the last one in need in Torbalı. and rushed to the aid of refugees. 

BABY SET HELPED IN TORBALI 

The association, which distributed baby aid kits to the needy and refugees living in Torbalı yesterday, announced that they will continue to reach those in need in the district and throughout İzmir. The volunteers of the association said, “Because we see a deep meaning in the saying, “Treat them the way you want people to treat you, and this can happen to anyone, we want to leave an example of helping people and solidarity.” made a statement.

Kaynak: https://torbaliguncel.com/gundem/ilk-umut-derneginden-torbaliya-cikarma-h57585.html

KAMUOYUNA DUYURUDUR

Son günlerde, “İlk Umut Vakfı” isimli, gerçekte var olmayan bir oluşumun, İlk Umut Derneğimizin ismi ve kamuoyu nezdindeki itibarından faydalanmak suretiyle seri dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunduğunu, üzülerek öğrenmiş durumdayız. 

Edindiğimiz bilgiler uyarınca, gerçekte var olmayan “İlk Umut Vakfı” ismiyle hareket eden bu kötü niyetli kişi/kişilerce, halk nezdinde Derneğimizin itibarı ve güvenilirliği kullanılarak, kişilere yardım götürüleceği vaat edilmekte ve bu yolla, kişilerin, kişisel ve finansal verilerine erişilerek, dolandırıcılık eyleminde bulunulmaktadır. Önemle belirtmek isteriz ki Derneğimizce, yardım alanların kimlik bilgileri ve bankacılık bilgileri kendilerinden talep edilmediği gibi, herhangi bir internet uygulaması veya mobil bankacılık uygulaması indirmeleri, bu uygulamaların şifre ve sair kullanıcı bilgilerinin paylaşılması ve benzeri bilgiler, yardım alanlardan kesinlikle talep edilmemektedir. Derneğimizce nakdi (nakit para) yardım yapılmadığınıi ihtiyaç sahiplerine ayni yardım yapıldığını vurgulamak isteriz.

Dolandırıcılık amacıyla hareket ettiği açık olan bu kişilerin, İlk Umut Derneği isimli kuruluşumuzla hiçbir ilgisi ve bağlantısı bulunmadığını, bu isimle arayarak ya da sizlere ulaşarak, kişisel ve finansal verilerinizi isteyen kişilere itibar edilmemesi gerektiğini; Derneğimizin ismini kullanarak gerçekleştirilen bu dolandırıcılık faaliyetleri hakkında, Derneğimizce yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Saygılarımızla,

İlk Umut Derneği